Máme malý byt s dvouplotýnkou. Proto jsem si pracovní kuchyni chtěla vybrat tak, abych se nemusela omezovat. Naopak jsem si do ní navymýšlela všechno, co považuju při vaření i v práci v oboru gastronomie za podstatný. V týhle kuchyni tancuju už rok a půl a jsem dost spoko!
Celou naši zašívárnu (rozuměj velkou kuchyni s pracovním prostorem, který splňuje i podmínky foto/grafickýho studia) nám navrhovali přátelé THER – Architektonický ateliér. To mi takhle jednou napsala Klárka Thérová, že by s manželem rádi na výlet do Sapy. Vzali celou famílii, pak kolegy z práce, slovo dalo slovo a od tý doby je miluju! :) Kláru i Karla. Jejich děti taky. A už je to pár let.
Celá kuchyně je vybavená spotřebiči Siemens. O varných deskách, které považuju při vaření za zásadní, jsem se rozepsala v prvním díle: Rok se Siemensem v kuchyni #1: varné desky. A stejně tak o troubě v díle druhém: Rok se Siemensem v kuchyni #2: Kombinovaná parní trouba.
Než se s vámi podělím o zbytek vybavení a vysvětlím, co mě k jeho výběru vedlo, jak moc ho oceňuju a v čem mi pomáhá a baví, ráda bych vás znovu inspirovala svou cestou k vašemu vlastnímu dokonalému kuchyňskému prostoru.
Jak si dobře vybrat kuchyňské spotřebiče a jak je v kuchyni poskládat
Co rádi vaříte? A pečete hodně? Kolik metrů čtverečních bude mít vaše nová kuchyně? Bolí vás záda? Pijete kafe? Nesnesete jídlo na studeném talíři? Nemáte místo na myčku? Anebo na troubu, ale čas od času byste si rádi dali buchtu nebo grilovaný kuře? Nemáte komín na odtah digestoře nebo prostor, kam ji zavěsit? Toužíte po americké lednici s ledovačem, po velkém mrazáku, nebo máte místo jen na mini („bar“) lednici?
Než začnete kuchyni plánovat, položte si všechny otázky, co vás k vaření, kolem skladování potravin, úklidu a obecně ke kuchyňskému prostoru napadnou. A svoje představy si dejte do kontextu vaší soukromé/rodinné situace. Nezapomeňte ani na to, jak moc jste nároční kuchaři – kolik času budete v kuchyni trávit, co jste ochotni obětovat ve prospěch vlastního pohodlí a přes co nejede vlak! :)
Dneska můžete vybírat z neskutečných možností. Uvedu vám proto pár příkladů, nad kterýma jsem se zamýšlela při výběru spotřebičů já. Třeba vám to pomůže a usnadní rozhodování:
- Mám velkorysý prostor a nemusela jsem se ve výběru spotřebičů nijak omezovat, proto jsem chtěla tři varné desky: malou indukci, velkou desku s plynem (byla možnost napojení), japonský gril teppan. Pokud vy tolik místa nemáte, přečtěte si tuhle v odkazu, jak si dobře vybrat varnou desku.
- Troubu jsem chtěla ve výšce očí. Nebaví mě se k ní sklánět. Člověk do ní líp vidí a při manipulaci se nemusíte bát ani o děti, že vám budou běhat kolem a strkat dovnitř ručičky.
- Nemám ráda mikrovlnky, na pečení mám troubu a jídlo ohřívám v ní nebo na indukci. Nicméně do malého prostoru je mikrovlnná trouba s grilem, párou a pečicími programy dobrá alternativa. Víc o troubách tady, klik.
- Ani já, ani Jary nepijeme kafe. Kávovar by byl pro nás zbytečná investice. Nicméně integrovaný nebo volně stojící kávovar je pro kafeholiky pravděpodobně dost zásadní spotřebič. :)
- Někomu by se mohla hodit ohřevná (nebo vakuovací) zásuvka. Promyslete, jestli často kvůli pozdnímu příchodu partnera/ky anebo dětí se musíte obtěžovat s ohříváním jídla. Tohle by vám mohlo vytrhnout trn z paty. I pokud máte miminko a často mu ohříváte příkrmy. Mě tohle třeba vůbec nenapadlo a teď by se mi kvůli Eli ohřívací zásuvka vlastně docela hodila.
- Jsem zastánce velkých, plně integrovaných klasických myček. Ale pokud je prostoru málo, budete vděční i za menší rozměr. Nejen proto, že myčka výrazně šetří vodu i váš čas. Vybírat můžete mezi plně integrovanými (vypadají jako dvířka od skříňky), vestavnými s viditelným panelem i volně stojícími.
- Vařím opravdu hodně, proto jsem potřebovala opravdu velký a výkonný odsavač par (vyvedený do komína), pouhý ventilátor s filtry ani stropní digestoř nebo výsuvné odsávání přímo u varné desky by mi nestačily. Ale vám třeba jo!
- A ze stejného důvodu mám i dvě lednice. Jednu velkou – vestavnou, druhou taky integrovanou, ale poloviční – pod linkou (respektive pod troubou). A velký vestavný mrazák. A to je fakt bomba!
- Alkohol moc nepijeme a pro návštěvy nám stačí malá lednička nastavená na vyšší teplotu, namísto vinotéky.
- Na kuchyňské prádlo (utěrky, ručníky, zástěry, prostírání apod.) mi v kuchyni časem ještě přibude pračka s předním plněním, na kterou máme šikovné místo ve skříni s připraveným napojením do koupelny.
Poskládané spotřebiče mám v kuchyni tak nějak logicky.
Na velkém samostatném ostrůvku s kamennou deskou (žula Nero Zimbabwe s povrchovou úpravou antico) jsou vedle sebe varné desky – zleva dvouplotýnka indukce, uprostřed plyn, vpravo teppan.
V levém horním rohu je ještě dřez s kombinovanou sprchovou baterií. Když vaříme s kamarády nebo během soukromých lekcí, hodí se mi dřezy dva, abychom se všichni vešli a bylo to pohodlnější. A taky to má člověk blíž, když si chce jen rychle natočit vodu k pití a nechce se mu až do kuchyně (o dva metry dál :D).
Nad varnými deskami visí výkonný, ale subtilní (90 cm široký) odsavač par.
Když stojím čelem k varným deskám, proti sobě mám po celé délce stěny dlouhé police na malé spotřebiče a přístroje. Za zády mám naopak hned dvoudřez s pohyblivou vysokou baterií. Můžu si tak pohodlně kdykoli odložit špinavé nádobí, slít vodu z těstovin, opláchnout ruce apod. Pod dřezem je tříděný odpad: na biologickou směs (časem plánuju kompostér), na plasty, papír, sklo a konzervy. A vedle něj po pravé straně hned u dřezu je taky zabudovaná myčka na nádobí.
Vedle myčky je ve skříních (všechno vč. pracovní desky je naopak dubové dřevo/dýha), které se táhnou do výšky a prakticky po celé stěně až ke studiové části prostoru, malá vestavná lednice, kde mám v souladu s HACCP rozdělenou a uskladněnou část surovin.
HACCP neboli Hazard Analysis and Critical Control Points je systém analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů, díky kterému lze účinně předcházet rizikům ohrožujícím bezpečnost potravin a přeneseně taky zdraví (nejen v provozu, ale obzvláště tam).
Nad malou lednicí je umístěná vestavná trouba pěkně tak, abych do ní měla snadný přístup a dobře do ní viděla.
Vedle toho v řadě stojí druhá velká integrovaná lednice a vedle té velký mrazák se šuplíky a vyklápěcími dvířky.
Kuchyňskou část uzavírá skříň à la „spižírna“ na suché potraviny.
Protože se mě často ptáte, čím sklenice popisuju – jaký štítkovač to mám – tak přikládám rovnou i fotku. Je to vintage poctivý kovový label maker DYMO 1570, který jsem koupila v Americe přes Ebay. U nás seženete tenhle plasťák. Ale já chtěla hezčí, trvanlivější s krásnou a jednolitou ražbou. Pásky do obou jsou totožný a seženete je třeba tady (139 Kč za 3 ks).
A přesně takhle mi to dokonale vyhovuje! :) Rozložení kuchyně a celého prostoru je nadmíru intuitivní, smysluplné a bezvadně funkční. Po roce a půl používání bych nedala pryč nic.
Seznam mých kuchyňských spotřebičů a jejich výhody
O varných deskách se můžete dočíst tuhle.
O kombinované parní troubě tady.
Odsavač par
Mám starší model (Siemens LF91BA582). Vyhovuje mi dotykový panel, nízká hlučnost (max. 63 dB) i při nejvyšším výkonu a možnost snadného čištění, kdy stačí zespodu odepnout desky s filtrem a umýt je v myčce.
Myčka na nádobí
Líbí se mi rozložení myčky, závěsné a hlavně polohovatelné koše, šuplík na příbory, přednastavené programy intenzivního mytí, dobře vypočítaný ECO program, který používám nejčastěji, a program krátkého sprchování. U myčky mě totiž hlavně zajímá, jak dlouho, jak efektivně a ekologicky myje nádobí (programy mytí jsou až o 66 % kratší, než bývá zvykem), a že šetří spotřebu energie (A++).
Lednice
Lednice mám dvě: malou (Siemens KI21RAD30) a velkou (Siemens KI42FP60). U malé oceňuju mechanické odvětrávání ve spodním šuplíku na ovoce a zeleninu a rozložení i variabilitu přihrádek zavěšených na dveřích. U velké zbožňuju fresh zónu v dolní části, kde viditelně mnohem déle a ve skvělé kondici vydrží bylinky, ovoce, zelenina i čerstvé maso, které tu navíc i krásně dozrává. Obě lednice mají signalizaci při dlouhodobém otevření dveří, což je taky prima, protože to člověku připomene, že dlouho civí dovnitř. :) Tím utrpěl můj zlozvyk spočívající v rozjímání, co budu vařit, s lednicí dokořán. A boční světla! To je takovej detail a přitom je to strašně důležitý, že je do ledničky za všech okolností dobře vidět.
Mrazák
Mám opět starší model (Siemens GI81NAC30). Kromě teppanu je pro mě pořízení velkého a kvalitního mrazáku překvapivě hned druhé nejlepší rozhodnutí. Díky jeho uspořádání mám skvělý přehled. Nejvíc mi na něm vyhovuje, že část vnitřního prostoru nevyplňují jen šuplíky, ale také police s dvířky, což mi výrazně usnadňuje přípravu dezertů. Můžu tu chladit dorty a ostatní výrobky, u kterých potřebuju nehrkat a nedrncat zásuvkou, aby se nepoškodil jednolitý, hladký povrch a zatuhla v rovině třeba i zmrzlina nebo krém. Mrazák má stejnou signalizaci při změně teplot jako lednice.
Pokud přemýšlíte nad koupí spotřebičů značky Siemens, stavte se v největším showroomu značky v Česku v Brand Experience Center v Praze 5, kde máte možnost vyzkoušet si na předváděcích akcích a kurzech vaření spotřebiče v akci.
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci by ste mi mohli napisat rozmery tejto vasej uzasnej kuchyne (aspon zakladne – sirku a dlzku izby). Velmi sa mi paci najma ostrovcek v strede priestoru. Aj rozmery ostrovceka by ma zaujimali. Dakujem!