Tahle „pomazánka“ z grilovanýho lilku má tolik názvů, až z nich jde člověku hlava kolem. A proč? Protože se s ní setkáte všude tam, kde lilek a grilování (pečení) zeleniny mají svoji historicko-gastronomickou tradici. Je absolutně dokonalá a přiznám se vám bez mučení, že na lilku v téhle podobě jsem totálně závislá! Takže mi tu recept prostě nesmí chybět. Vlastně dost nechápu, jaktože jsem ho sem ještě nedala? Ostuda!
Baba ghanoush [baba ganuš] je skvělá arabská pomazánka z grilovanýho nebo pečenýho lilku původem z Levanty, teda ze zemí východního středomoří. Setkáte se s ní od Řecka přes Egypt po Malou Asii, Izrael až k Sýrii. Proto názvů pro tuhle výjimečně chuťově vyladěnou a přitom absolutně až primitivně jednoduchou „pidlu“ – anebo, co si budeme povídat, já to můžu snídat, obědvat i večeřet – existuje spousta.
Baba Ghanoush jsem si oblíbila v Egyptě, a to s pořádnou dávkou hladkolistý petrželky – anebo s granátovým jablkem, trošku pikantní verze, který se říká Mutabbal [mutabal], a kde se stejně jako ve většině arabských zemích dělá se sezamovou pastou tahini. Ale taky v Jeruzalémě v Izraeli, kde se mu říká zase třeba Salat ḥatzilim [salat hacilim], a kde občas tahini zamění za majonézu.
Stejně tak se lilkovou pomazánkou můžete ládovat i v Řecku, kde přidávají řecký jogurt, někdy tahini anebo zase majonézu, a když si na ni zajdete do Taverny v menu ji objevíte jako Melitzanosalata [melicanosalata]. A ještě na závěr zabrouzdám do Turecka, tam se kdyžtak ptejte po Patlican salatasi, nicméně to už většinou není ta forma pomazánky, na kterou vám dneska dám recept, ale spíš jde o salát z grilovanýho lilku s grilovanou červenou paprikou a červenou cibulí.
K sepsání mě inspirovaly lilky v sezóně a pan Cuketka se svým „spáleným lilkem na plotně“, kde máte prima postup krok za krokem v základní úpravě. Nicméně pokud máte možnost rozdělat oheň a ugrilovat lilky nad rozžhavenými uhlíky, budete za to vážně královsky odměněni. Grilovanýmu spálenýmu lilku nad mírným ohýnkem se prostě nic nevyrovná!
Pokud byste neměli ani oheň, ani plotýnku, zabalte liky do alobalu a upečte je v troubě (při 250°C 30 minut), je třeba je po 10 minutách postupně otáčet. To je varianta na bezplotýnkový zimní nudný večery. Nebudete mít sice tak famózní aroma, ale já můžu baba ghanoush vlastně jakkoliv! :)
Pak už vám stačí jenom vydlabat lahodnou dužinu, rozmačkat ji vidličkou, přidat zbytek ingrediencí… A pokud jste lehce gurmánsky rozmazlení jako já, můžete část pomazánky do hladka rozmixovat a druhou část nechat rustikální. Já to ráda tak i tak, hezky to pak zamíchat a mohutně zasypat hladkolistou petrželkou, pokud zrovna neblbnu s kytičkama a růžovým pepřem. :))
PS: Na návštěvu k nám přišla kamarádka Terka, která umí hebrejsky a nějakou dobu v Izraeli studovala a pobyla, tak mi s těma názvama dost pomohla. Děkuju!
PPS: A pojedem na výlet do Izraele. Teď už se z toho nevykecá, protože co je psáno, to je dáno. Tak! ;) :*
Nejlepší mixéry široko daleko. Nekecám. Na mou duši, na psí uši!
Kuk na mixéryChcete slevu 10%? Tak jo. Při objednání na traminal.cz
zadejte v košíku můj slevový kód
JAJA10
1. Rozpalte si oheň tak, aby dřevěných doutnajících uhlíků bylo dostatek na víc jak půlhodinové grilování lilku. Můžete samozřejmě přikládat, ale vždycky dbejte na to, aby lilky nebyly v přímém plamenu, je třeba je dělat déle pomalu, než je mít černé rychle a uvnitř syrové bez potřebného aroma.
2. Lilky grilujte 40 minut ze všech stran, dokud nebudou mít slupku černou (tu nebudete jíst, takže to vážně nevadí). Hotové vypadají nějak takhle (obrázek níž) a jsou měkké a uvnitř ucítíte, že jsou „vařené“. Slupka může někde přirozeně prasknout, ale snažte se ji mechanicky během otáčení porušit, co možná nejmíň – ať z liku nemá kudy odejít pára a dělá se uvnitř rovnoměrně.
TIP: Občas se můžete setkat s názorem, že je lepší lilky propíchat vidličkou, aby vám „neexplodovaly“ nad ohněm/v troubě atd. Mně se osvědčil pravý opak, protože ve chvíli, kdy co nejdéle udrží neporušená slupka, „vaří“ se lilek ve vlastní šťávě a je správně a tak akorát udělaný. Když po nějaké době praskne sám od sebe nad ohněm, může vám to být srdečně jedno, moc nepořádku vám to v krbu nenadělá. ;) A „explozi“ v troubě se vyhnete právě tím, že máte lilky hezky a pevně zabalené v alobalu. U pana Cuketky ve videu taky nevidím, že by mu lilek nějak praskal. :)
3. Mezitím, co se lilky grilují si nasekejte česnek a petrželku nadrobno.
1. Lilky rozřízněte napůl a hned pokapejte citronem, ať vám „nahatá“ dužina nehnědne, a je výsledná pomazánka hezky bledá.
2. Pak je vydlabejte do mísy, zase zakapejte zbytkem citronové šťávy, posolte, rozmačkejte dobře vidličkou a promíchejte.
3. Přidejte tahini, jogurt a znovu mačkejte a míchejte ať se ingredience promísí.
4. Pak přidejte česnek a promíchejte.
TIP: V tuhle chvíli část směsi můžete dát do mixéru a rozmixovat do hladka – sem přidávám 2-3 lžíce olivového oleje. A jak už jsem psala v úvodu, takhle to já mám nejradši. :)
5. Případnou část rozmixované pomazánky pak vraťte ke zbytku a obě konzistence promíchejte.
6. Dejte Baba Ghanoush do misky, zalijte ho olivovým olejem, ozdobte petrželkou (nešetřete, já ji zrovna moc neměla), čerstvě mletým černým pepřem a můžete dozdobit i jedlými květy. Použila jsem rozvetlý kopr vonný a chrpu polní. Protože miluju růžový pepř, používám často i ten. ;)
Jančo a můžu požít soja jogurt ? místo řeckého jogurtu ? děkuji za odpověď jinak to vypadá famózně hrozně se mi líbilo to video ze snapu :)
Pavli, nikdy jsem to nedělala, ale myslím, že to stojí za vyzkoušení, mohlo by to jít. ;) Děkuju, to mě moc těší! :*